Onderzoek maakt weg vrij voor zorg op maat…
21 september, 2026
Maandag 21 september 2026
Beeld: Norah Fotografie, tekst: Rosanne Langenberg
Op de tafel voor ons ligt een kinderboek met kleurrijke tekeningen. Jodokus, zo luidt de titel. Voor veel schrijvers is een boek uitbrengen al een droom die uitkomt, maar voor Margarit is het helemaal bijzonder.
In 2010 veranderde Margarits leven in één klap. Op weg naar huis verloor ze opeen gladde weg de controle over haar auto. De auto botste tegen een boom. In de twee weken die volgden, lag ze in coma, terwijl artsen, vrienden en familie vreesden voor haar leven. “Mijn eerste herinnering is dat ik wakker werd in het ziekenhuis”, vertelt Margarit met ooggebaren aan haar begeleidster Eugenie, die het weer aan ons vertaalt. “Ik wilde dat alles weer normaal werd.” Dat gebeurde helaas niet. Door ernstig hersenletsel raakte Margarit volledig verlamd. Praten kan ze niet meer. Toch is haar hoofd nog altijd vol ideeën, verhalen en plannen. Dat bewijst ze nu met het uitbrengen van haar eerste kinderboek.
Naast Margarit zit haar zorgverlener en vriendin Eugenie. Zij noemt de letters van het alfabet op. Bij de juiste letter knippert Margarit met haar ogen. Zo ontstaan woorden. En uit woorden ontstaan zinnen. Het is een manier van communiceren die geduld vraagt van iedereen. Maar het levert ook iets bijzonders op: echt contact. “Ik wil graag met mensen praten”, laat Margarit weten. “Niet via een computer of een gemaakte stem.”
Eugenie begrijpt haar als geen ander. Toen zij jaren geleden met Margarit ging werken, voelde ze direct dat er meer in haar zat dan veel mensen dachten. “Ik zag haar levenslust”, vertelt Eugenie. “Ik wilde uitzoeken wat er allemaal nog mogelijk was voor haar.” Samen besteedden ze uren aan gesprekken. Over gevoelens, herinneringen en dromen. Zo groeide niet alleen hun vertrouwen, maar ook het idee dat Margarit misschien weer iets kon doen waar ze vroeger zo van hield: schrijven.
Voor haar ongeluk studeerde Margarit Nederlands. Ze gaf les en hield van verhalen. Maar na haar hersenletsel leek dat oude leven ver weg. Tot een vriendin van vroeger schriftjes uit hun jeugd meenam. Daarin stonden verhalen die Margarit als kind had geschreven. Eugenie begon te lezen en was verbaasd. “Het was zó beeldend en fantasierijk geschreven”, zegt ze. “Ik vroeg me meteen af: zit dat talent er nog steeds in bij Margarit?”
Het antwoord bleek ja. Op 1 januari 2025 kocht Eugenie een schrift en begonnen ze samen aan een nieuw verhaal. Letter voor letter vertelde Margarit wat er op papier moest komen. Eugenie schreef alles op. Haar man Jan hielp om structuur te krijgen in de verhalen van Margarit. In een half jaar tijd ontstond het kinderboek Jodokus, gevuld met de nog altijd zo rijke fantasie van Margarit
Het verhaal gaat over Jodokus, Saartje en een draak. De drie gaan samen op avontuur en ontdekken de wereld. Onderweg komen ze obstakels tegen. Ze moeten samenwerken, problemen oplossen en hun eigen onzekerheden overwinnen. “Mensen kunnen meer dan ze vaak denken”, vertelt Margarit over de boodschap van het boek. “Dat hoop ik dat kinderen voelen als ze het lezen.”
Toen het manuscript af was, droomden ze van mooie illustraties. Eugenie dacht direct aan illustrator Philip Hopman. Hopman is een bekende naam in de kinderboekenwereld. Hij maakte tekeningen voor boeken van onder andere Annie M.G. Schmidt en Astrid Lindgren en ontving in 2023 de prestigieuze Max Velthuijsprijs voor zijn hele oeuvre. Tot hun verrassing reageerde hij meteen enthousiast. Hij werd geraakt door het verhaal van Margarit én door haar doorzettingsvermogen. Niet veel later maakte hij kleurrijke illustraties voor het boek.
Wie Margarit ontmoet, merkt al snel dat ze niet alleen terugkijkt op wat ze verloor. Ze kijkt vooral naar wat nog mogelijk is. Dat betekent niet dat haar situatie makkelijk is. Communiceren kost energie. Dagelijkse dingen vragen veel hulp. Toch blijft ze nieuwe doelen stellen. Op dit moment werkt ze zelfs aan een volgende droom: weer leren praten. “Ik haal veel steun uit mijn geloof in God”, vertelt ze.
En het boek? Daarmee hoopt ze anderen te inspireren. Met Jodokus laat ze zien dat een hersenaandoening niet betekent dat dromen verdwijnen. Soms vragen ze alleen een andere weg. Een weg van geduld, doorzetten en duizenden oogknippers. En uiteindelijk van een boek dat er zonder die vastberadenheid nooit was gekomen.
Het prentenboek ligt sinds 6 juni in de boekhandels. Van elke aankoop gaat eenderde naar de Hersenstichting. Voor de Hersenstichting laat het verhaal van Margarit zien dat een hersenaandoening niet alleen impact heeft op wat iemand verliest, maar ook op wat iemand kan blijven ontwikkelen met de juiste ondersteuning. Haar boek bevestigt waarom onderzoek, revalidatie en passende zorg zo belangrijk zijn, zodat mensen met hersenletsel kunnen blijven meedoen in de samenleving en hun talenten kunnen benutten.
Het verhaal achter het boek van Margarit is minstens zo bijzonder als het boek zelf. Speciaal voor onze lezers hebben we daarom via Athenaeum | Scheltema een exclusieve actie: bestel Jodokus + een gesigneerde prent voor € 29,99 (gratis verzendkosten). Een groot deel van de opbrengst gaat naar de Hersenstichting.
Dit artikel verscheen ook in de HersenMagazine van september 2026. Wilt u het HersenMagazine gratis thuis ontvangen? Vanaf een bijdrage van 25 euro per jaar aan de Hersenstichting, krijgt u het blad met prachtige verhalen en onderzoek 3x per jaar gratis thuisbezorgd.