Back on track: Sporten met NAH
08 december, 2023
Back on track: Sporten met NAH
08 december, 2023
Wat hangt me nog meer boven het hoofd?
01 december, 2023
Maandag 16 mei 2022
Meer dan de helft van de Nederlanders (53 procent) bewoog vorig jaar te weinig, concludeert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in samenwerking met gezondheidsinstituut RIVM. En dat is alarmerend, want bewegen is een belangrijke manier om je hersenen zo gezond mogelijk te houden.
Bewegen is goed voor je hersenen. Het verbetert het geheugen, zorgt voor een betere nachtrust en vermindert stress. Daarnaast verkleint bewegen het risico op hersenaandoeningen zoals dementie, depressie en Parkinson.
Lopen, fietsen of een balletje trappen; het gebeurt zonder erbij na te denken. Maar ondertussen zijn de hersenen volop aan het werk. Maar liefst driekwart van alle hersencellen zijn betrokken bij beweging.
De hersenen bestaan uit verschillende gebieden. Elk gebied heeft zijn eigen functie. Om goed te kunnen bewegen, werken verschillende hersengebieden nauw samen. Met elkaar én met je spieren. De hersengebieden sturen bewegingen aan door signalen te geven aan onze spieren. Maar ook aan andere delen van het lichaam, zoals bijvoorbeeld je ogen en oren.
Wanneer men voldoende beweegt, raken de hersenen goed doorbloed en krijgen ze de zuurstof en voeding die ze nodig hebben. Nieuwe hersencellen worden gevormd en verbindingen tussen zenuwcellen worden sterker. Daarnaast verbetert de communicatie tussen de hersencellen. Dit alles zorgt ervoor dat de hersenen langer soepel blijven.
De beweegrichtlijnen van de Gezondheidsraad geven aan dat je per week tenminste 2,5 uur matig intensief moet bewegen. Bijvoorbeeld door elke dag een half uurtje stevig te wandelen met de Ommetje app of te fietsen.
08 december, 2023
David Verschoor, de nieuwe directeur van de Hersenstichting, gaat langs bij WYzorg in Oisterwijk, waar NAH-zwemmen wordt aangeboden. Dankzij de…
01 december, 2023
Eerder schreef ik een blog over hoe ik door een val van mijn fiets hersenletsel opliep. Aan dat ongeluk zat…